Tezgahların Periyodik Kontrolleri

TEZGAHLARIN PERİYODİK KONTROLLERİ

Tezgahlar ve üretimde kullanılan makinelerde (Torna, Freze, Pres, Matkap vb.) güvenlik ekipmanlarının devre dışı bırakılması durumunda bir iş yerlerinde iş kazalarına en çok sebebiyet veren sebeplerin başında gelmektedir.

Üretimde kullanılan bu ekipmanlarda özellikle üzerlerinde sürekli bulundurulması gereken güvenlik ekipmanlarının devre dışı bırakılması durumunda ciddi hasarlar ve kayıplar oluşmaktadır.Tezgahların periyodik kontrolleri ve kriterleri Makine Emniyeti Direktifi ve İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği EK-III bölümünde yer alan 2.4 bendi ve alt bentlerinde zorunlu kılınmıştır.

Aynı yönetmeliğin EK-III bölümü 1.4. bendinde Periyodik kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır. CNC işleme merkezleri; torna, freze, vargel, planya vb. tezgahların periyodik kontrolleri 1 yılı aşmayan sürelerde yapılmalıdır. Ayrıca hidrolik pres, sütun matkap, şerit ve daire testere tezgahları da periyodik kontrole tabiidir.

EMPEDANS MÜHENDİSLİK tarafından periyodik kontrolleri yapılan tezgah ve ekipmanlar;

*Torna / Freze / Vargel / Pres / Matkap

*Giyotin Makas / Taşlama / CNC İşleme Merkezi

*Ağaç İşleme Tezgahları

*Metal İşleme Tezgahları

*Diğer Çalışma Tezgahları