Kaldırma İletme Araçları Periyodik Kontrolleri

KALDIRMA – İLETME ARAÇLARI PERİYODİK KONTROLLERİ

Kaldırma iletme araçları; bir yükün transferi amacı ile kullanılan, yükün kaldırılması ve yerinin degiştirilmesi için kullanılan özel ekipmanlardır. Yüke uygun ekipmanın seçilmesi önem arz etmektedir. Transpalet, forklift, kren, araç kaldırma lifti, platformlar vb. ekipmanlar bu sınıfa girer. Bu ekipmanlar işletme içerisinde çalışanlara yakın mesafede bulundurulmaları ve kullandırılmaları dolayısıyla sürekli kontrol ve gözetim altında tutulması gereken tehlike arz edebilecek iş araçlarıdır. Ülkemizde kaldırma ve iletme araçlarının yanlış kullanılması sonucu çok sayıda üzücü kaza vakası oluşmaktadır.

Kaldırma ve İletme ekipmanlarının periyodik kontrol zorunluluğu; İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin Ek-III bölümü 2. Periyodik Kontrole Tabi İş Ekipmanları maddesinin altındaki 2.2. bendinde (Kaldırma Ve İletme Ekipmanları) ve alt bentlerinde belirtilmiştir.

Personel yükseltici platformlar; Manlift, makaslı platformlar, örümcek platform vb.çesitleri bulunur.

1 yılı aşmayan sürelerde periyodik kontrolleri yapılmalıdır. Ayrıca her kullanımdan önce operatörün ekipmanı kontrol etmesi gerekmektedir.

Tekstil,zincir ve halatlı sapanlar başta olmak üzere kaldırma aksesuarlarının periyodik kontrolleri; iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yük kaldırmalarda önem arz etmektedir. Her kullanımdan önce kullanıcının kontrol etmesi ve 1 yılı aşmayan sürelerde bir uzman tarafından periyodik kontrolleri yapılmalıdır.

Kaldırma ve İletme Makinelerinin periyodik kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır. Standartlarda aksi belirtilmedikçe periyodik kontrolleri 1 yılı aşmayan sürelerde yapılmalıdır.

EMPEDANS MÜHENDİSLİK tarafından periyodik kontrolü yapılan kaldırma ve iletme ekipmanları;

*Gezer Köprülü/Portal Vinç

*Monoray Vinç

*Pergel Vinç

*Gırgır Vinç

*Caraskal

*Hubzug

*Forklift

*Reach-Truck

*Transpalet

*İstif Makinası

*Araç Kaldırma Donanımları

*Platform (Manlift)

*Rampalar

*Yükleme Bandı

*Konveyör Bant

*Hidrolik Garaj Vinci

*Kriko

*Sapan (Tekstil, Zincir,Halatlı)

*Mobil Vinç

*Akülü Çekici

*Yük Asansörü

*Özel Ekipman Yük Testleri

*Kuyruktan Kaldırıcı

*Diğer Kaldırma İletme Araçları