İş Makinaları Periyodik Kontrolleri

İŞ MAKİNALARI PERİYODİK KONTROLLERİ

İş Makineleri, yol inşaatı ile tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerlerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş; karayolunda insan, hayvan, yük taşımasında kullanılamayan motorlu araçlardır.

İş makinaları inşaatlarda, yol yapımlarında, işletmelerin özel prosesleri için vb.gereklidir. Yükleyici, kazıcı-yükleyici, ekskavatör, silindir, rock vb. çeşitleri bulunmaktadır. Aynı zamanda asfalt işleme makinaları, çöp sıkıştırma makinaları, beton taşıma transmikserleri, beton pompaları da benzer sınıf kapsamında olup, periyodik kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir.

İş Makineleri, “Makine Emniyeti Yönetmeliği (2006/42/AT)” ile İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında değerlendirilmekte ve yine iş güvenliği kapsamında periyodik kontrollerinin yapılması zorunlu olan makineler olarak ele alınmaktadır. Karayolunda kullanılmadığından dolayı karayolu trafik muayenesi kapsamında yer almayan iş makinelerinin iş güvenliği açısından periyodik olarak kontrol edilmeleri iş kazalarının önlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

EMPEDANS MÜHENDİSLİK tarafından periyodik kontrolleri yapılan iş makinaları ve ekipmanlar;

*Kazıcı-Yükleyici

*Loader / Greyder / Ekskavatör / Rock

*Silindir

*Asfaltlama Makinaları

*Toprak ve Çöp Sıkıştırıcılar

*Yol Düzeltme Makinaları

*Beton Taşıma ve Püskürtme Makinaları

*Boru Döşeyiciler

*Diğer İş Makinaları