Endüstriyel Kapıların Periyodik Kontrolü

ENDÜSTRİYEL KAPILARIN PERİYODİK KONTROLÜ

Seksiyonel Kapı Nedir ?

Seksiyonel kapı için sektörde en çok merak edilen soruların başında gelmektedir diyebiliriz. İngilizce de Sectional Door yani bölümlü, parçalı, ayrılabilir parçalardan oluşan kapı anlamına gelmektedir. Seksiyonel kapılar demonte halde tüm parçaları paketlenmiş ve montaja hazır olarak gelmektedir.

Seksiyonel Kapı Parçaları Nelerdir ?

Seksiyonel kapı bir çok parçanın bir araya gelmesiyle oluşur. Dışarıdan bakılınca sadece sandviç paneller görülse de aslında yaklaşık olarak 30 farklı parçadan oluşmaktadır.

Bunların başlıcaları ;

*Sandviç Paneller

*Torsiyon Yaylar

*Dikey ve Yatay Ray Takımları

*Tamburlar

*Kama Yollu Mil ve Aksesuarları

*Halat Kopma Emniyet Sistemleri

*Yay Kırılma Emniyet Sistemleri

*Menteşe Grupları

*Halat Sistemleri

*Sızdırmazlık Contaları

*Tekerler

*Bağlantı Elemanları

*Otomasyon Sistemleri

Seksiyonel Kapı Bakımı Nasıl Yapılır ?

Seksiyonel kapılarınız da aynı bir makina gibi belirli sürelerde bakımdan geçmesi gerekmektedir. Kullanım yoğunluğunuza göre 6 ay ve Yıllık olarak bakım süreleri seçilebilir. Bakım zamanı geldiğinde servis ekipleri önceden randevu alıp size en uygun zamanı ayarlayacaklardır. Bakım sürecinde en az 2 saat kapınızın kullanılmaması gerektiğini göz önünde bulundurmanız ve yükleme-sevkiyat gibi organizasyonları buna göre organize etmeniz gerekmektedir.

Seksiyonel Kapı Periyodik Bakımlarını Kim Yapmalı ?

Seksiyonel kapılarınızı satın alma aşamasında mutlaka yetkili firma ile bakım anlaşması şartlarını da konuşmanız gerekmektedir. Seksiyonel Kapı Bakımı için yıllar sonra farklı bir yetkili firma ihtiyacınız olduğunda anlaşma yapacağınız firmayı doğru seçebilmek için lütfen aşağıdaki maddelere dikkat ediniz ;

*Montajı yapılan kapı markasından alınmış yetkili firma belgesi var mı?

*Daha önce yapmış olduğu kapı montajı ve bakımlarla ilgili referansları nelerdir,

*Bünyesinde kaç adet bakım ve montaj ekibi mevcuttur.

*Ekiplerinin İş Güvenliği eğitimi almış verilmiş mi ?

*Sizin sağlamanızı istedikleri, bakım için ekstra şartlar var mı ?

*Bakım sonrasında kontrol formu verebiliyorlar mı ?

*Periyodik bakımları sakladıkları bir sistem var mı ?

Seksiyonel Kapı Periyodik Bakımın Faydaları Nelerdir ?

Bakım zamanı gelen kapılarınız kontrol edildikten sonra garanti süreciniz devam etmektedir. Bakım yapılmasına izin verilmeyen kapılar garanti kapsamı dışında kalmaktadır. Endüstriyel kapı veya garaj kapınızın bakımı detaylı bir şekilde yapılırken ileride büyük arızalar çıkarabilecek problemler önceden tespit edilebilir ve sorun olmaktan çıkmaktadır. Tüm ürünlerin hepsi en ince ayrıntısına kadar bakılır ve tolerans değerlerine göre kontrol edilir. Değişmesi gereken parçaların listesi hazırlanır ve sizin onayınıza sunulur. Seksiyonel kapı bakımında en önemli detaylardan biri budur.

Seksiyonel Kapı Bakımlarında Hangi Parçalar Kontrol Edilir ?

Fabrika, depo, konut veya villanızda kullandığınız seksiyonel endüstriyel kapı veya garaj kapılarınız sizlerden alınan kullanım sıklığı bilgisine göre farklı zamanlarda parça değişimi yapılabilir. Mesela kapılarda kullanılan torsiyon yayların kullanım ömrü standart olarak 15.000 turdur. Bu sayı endüstriyel kapı veya garaj kapınızın açılıp-kapanması neticesinde belirlenir.

Seksiyonel Kapılarda Hangi Parçalar Değişmelidir ?

*Tur ömrünü tamamlamış yaylar

*Aşınmış yatak ve dikey ray takımları

*Telleri kopan halat setleri

*Bozulan menteşeler

*Çarpılan sandviç paneller

*Elektronik olarak arızalanan kartlar

*Yağ kaçağı olan motor

*Hasarlanan halat kopma emniyet sistemleri

*Bozulan yay kırılma emniyet sistemleri

*Arızalanan servis kapısı switchleri

Seksiyonel Kapı Periyodik Kontrolü

Bir kapı takımının ve/veya açılabilir pencerenin bütünleyici parçası olmayan sabit pencereler, kayan yan paneller ve/veya üst paneller,  sorumluluk alacak bir tüzel kişi veya tek bir tanımlanmış imalatçısı bulunmayan, değişik kaynaklar dan gelen bileşenlerle üretilmiş kapı takımları,  elektromanyetik bozulmaların EN 61000 6 3’te belirtilen aralıkların dışında olduğu ortamlarda işletme,  kapı takımlarına eklenmiş telsizle çalışan aygıtlar ve/veya açılabilen pencereler; bu tür ögeler eklendiğinde, ek olarak uygun ETSI standartları uygulanmalıdır.

Konu ile ilgili yönetmelik değişikliğine ilişkin resmi gazeteye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/02/20220218-1.htm